Tato nabídka postaršího domku není určena milovníkům technologicky vyspělých domů, které dokáží odhadnout množství toaletního papíru na ruličce. Není zřejmě ani pro ty, kteří se zhlédli v novostavbě bungalovu v šedo-bílé kombinaci s bílým kamínkem lemující sokl domu, se světýlky na keři a imitací antické sochy u vchodu. Ne ne. Tento domek se tváří jako takový ten vousy a vlasy zarostlý stařík, kterého na ulici osloví holič z barbershopu a udělá z něj před vašim zraky borce s charismatem. V tu chvíli se přistihnete u myšlenky, že to je to co jste hledali. A nezáleží jestli na bydlení nebo jako chalupu, kterou dřív nebo později i tak obsadíte na trvalo. Prostě chce to trochu fantasie, abyste našli to hezké, co na první pohled není vidět. Pořídit si jej můžete pro sebe nebo jako investici. Až se na dům přijedete podívat zaměřte se na to, jaký je v obci klid. Návsí, respektive centrem obce, totiž nevede hlavní silnice, jak je tomu u většiny vesniček.
Tenhle větrem a časem ošlehaný vesnický domek stojí na jižním okraji návsi už skoro 100 let. Domek, který se z návsi tváří nenápadně je z části schován za unavenou opukovou zdí. Za ní se totiž rozléhá rovinatý pozemek domu. Celkem 979 m2 plochy rozdělené na dva pozemky a to pozemek č. st. 21/1 o výměře 643 m2 a pozemek parc. č. 15 o výměře 336 m2. Oba pak tvoří funkční celek, který je na jižní straně lemován hranicí stavby stodoly. Stodola dominuje celému pozemku. Je více jak pravděpodobné, že byla kdysi součástí tohoto menšího rolnického statku. Avšak nyní je ve vlastnictví místního zemědělského družstva. Domek stojí přímo v centru obce, který je lemován původními statky. Za domy se obvykle nacházejí stodoly, které tak kdysi tvořili přirozenou hradbu kolem jádra obce. Mohutná zemědělská stavení už jen dávají vzpomenout na to, jak bohaté tyto statky asi byly.
Obec Černiv v místě, kde se dům nachází disponuje vodovodním řádem na který je tento dům také napojen. Žádný jiný zdroj vody nemá (studna apod.). Dále je připojen na elektřinu, jejíž rozvody v domě již mají své za sebou. Kanalizace zde není k dispozici, proto je nutné počítat nejspíše s rozšířením odpadní jímky. Nyní se zde nachází v prostranství pozemku letitá stará betonová jímka. Sem jsou svedeny odpadní vody z domu a to především z koupelny. Ta byla zbudována formou přístavby k domu vyčnívající z obdélníkového půdorysu domu. Mimo koupelny je zde také vstupní prostor domu.
Se stavbou domku naloží nejspíše každý po svém. Někomu bude stačit možná jen rekonstrukce. Někdo zváží přístavbu a někdo vymyslí nový dům na tomto klidném místě a původní dům položí k zemi. Kdo ví. Zda tu pak budete bydlet na trvalo nebo se bude jezdit na chalupu už je na vás. Černiv je klidná vesnička ležící v zemědělsky utvářené krajině. Její podoba se od konce války skoro nezměnila. Panelák zde nenajdete. Ani žádnou výrobní halu s komínem. Tu a tam uslyšíte zvuk traktoru, v dálce zakokrhá kohout a čas od času vám tradiční zvuk cirkulárky připomene, že se blíží zima a vy byste si měli udělat také nějakou tu zásobu dříví. Vesnice jak má být. Přitom Libochovice jsou na dohled a o trochu dál Lovosice nebo Litoměřice. Na dálniční sjezd D8 Lovosice je to 10–15 min. jízdy. Pokud máte rádi klid a pohodu můžete pracovat na pozemku domu. Nebo využít toho, že Černiv leží kousek od CHKO a užívat si výlety, tu a tam sednout na kolo a brázdit po silničkách III. třídy a kochat se tou naší malebnou českou krajinou. Pro rybáře je pár minut jízdy autem Ohře. Pro turisty Hazmburk. A jak by řekl můj vesnický přítel: tady, ti stačí k životu tepláky. To víš, vesnice.